Header Image

Staff List

English Name Admin.Work / Post Class Teacher Activities (in-charge) Fellowship Subject head
Wan Ka Kit Principal   Physics Competition Training Team    
Lau Hon Tong Vice-principal (Academic affairs)   Mind Broadening Club    
Kwok Yin Wai Vice-principal (Student affairs)   Growth Group (Leap Program)    
Lee Kim Fung Vice-principal (General affairs)   Green Campus Group: Planting Class    
Community Youth Club
Deborah Warton Net teacher   English Debating Club    
Karan Chugh C Net        
Chan Ip Fu          
Chan Ka Yan   2D      
Chan Kar Man   2A      
Chan Kwai Lin   3B Girl Guides    
Chan Man Yu   4D      
Chan Pak Hei   5D Football Team    
Chan Shui Han     Chinese Verse & Prose Speaking    
Chan Wai Yin Life Education Team   Art Society   Visual Arts
Chan Yuen Lan          
Chau Fung Mei Parents Association Working Group 1D Squash Training Class    
Tennis Training Class
Chinese Dance Club
Western Dance Club
Student Support Team Jazz Dance Class
Latin  Dance Club
Caring Ambassadors
Cheng Siu Hong   2E      
Cheung Ka Po   3D      
Cheung Pui Yee   3E      
Cheung Shing Che     Prefect    
Cheung Suk Wah   1E      
Chew Pi Yun   5A English Verse & Prose Speaking   English Language
Chui Ngan Ping   6D Growth Group    
Chung Siu Ling         History
Du Ih Hsuan Staff Development Team   Drama Club   Drama
Campus TV
Fung Hoi Ying     Handicraft Club Christian Fellowship (Jonathan)  
Ho Hau Lai   5C Chess Club   Computer Literacy
Information & Communication Technology
Hui Mun Chung     Biology Society    
Kan Wing Tung     Table-tennis Team    
Kong Kwok Hung     Bridge Club Christian Fellowship (David) Chemistry
Koo Man Yi   2B Peer Support Scheme    
Kwong Tsz Ying          
Kwong Wing Yan   3A      
Lai Kin Kevin Public Relations & Publications Team   Putonghua Society (Ya Yan She)   Putonghua
Lam Chau Lan   4B Pop Culture Club    
Lam Chi Pak     Mathematics Society    
Lam Fung Mei Alumni & Form Association Working Group 4F      
Lam Mei Ling          
Lau Mui Sin     Geography Society   Geography
Lau Yin Hung     Chinese Society   Chinese Language
Lau Yin Kwan Teacher Librarian   Reading Club    
  Student Librarian Team
Law On Ying          
Law Yui Lun   5B      
Lee Choi Kam     Chinese History Society   Chinese History
Lee Hoi Ying   6B   Christian Fellowship (David) Biology
Lee Ka Ming     Design and Technology Society Christian Fellowship (Jonathan) Design & Technology
Lee Wing Yan     Mathematics Competition Training Team   Mathematics
Lee Yee Ting          
Leung Shuk Ling     Voluntary Service Team    
Leung Wai Ling Christianity Outreach Team 6A   Christian Fellowship (David) Religious Studies
Leung Wai Yin   4A      
Li Tsz Leung Academic Guidance Assistant        
Liu Ching Man     Senior Choir   Music
Chinese Instrumental Class
Music Society
Junior Choir
Orchestra
A cappella
Western Instrumental Class
Music Composition & Arrangement Class
Chinese Orchestra
Vocal solo or duet
Liu Man Ying          
Lui Sin Man          
Man Yuk Wa   6E Red Cross    
Mok Siu Wai   6C     Physics
Ngan Shiu Hei Information Technology in Education Team 1C Information Technology Representative   Science
Pang Hoi Kwan   2C Volleyball Team (Boys) Christian Fellowship (Jonathan)  
Volleyball Team (Girls)
Volleyball Training Class (Boys)
Volleyball Training Class (Girls)
Swimming Team
Cross Country and Distance Running Team 
Tai Luk Fan          
Tang Ka Ho   5E Japanese Club Christian Fellowship (David)  
Tsang Kit Mei     Home Economics  Society Christian Fellowship (Jonathan) Home Economics
Tsoi Wai Fung     Basketball Team (Boys) Christian Fellowship (David)  
Basketball Training Class (Boys)
Cross Country and Distance Running Team 
Athletic Team 
Tung Ming Oi   1A   Christian Fellowship (Jonathan)  
Wan Siu Mei Finance and Advancement Unit   Student Union   Economics
Wong Hoi Kit Study Tour Committee 4C Liberal Studies Society   Civic Education
Badminton Team
Student Union Working Group Student Union Liberal Studies
Wong Kar Yan Academic Guidance Teacher        
Wong Mei Yin Social Worker        
Wong Sau Chun Careers and Guidance Team   Careers Guidance Club    
Wong Wing Yan     Handball Team (Girls)   Physical Education
Athletic Team 
Swimming Team
Cross Country and Distance Running Team 
Basketball Team (Girls)
Volleyball Team (Boys)
Volleyball Team (Girls)
Handball Training Class (Girls)
Basketball Training Class (Girls)
Swimming Class
Wong Yip Ming   1B Economics and Commerce Society   B.A.F.S.
Yau Pik Yuk          
Yeung Tat Ming Extra-curricular Activities Team   Science Society    
Boy Scouts
The Hong Kong Award for Youth People
Yeung Wai Han   3C English Society    
Yip Wai Mun       Christian Fellowship (Jonathan)  
Yip Wai Shan   4E      
Cheung Chi Chun, Jacky Laboratory Technician        
Chung Sin Yi, Cinny Multi-media Production Officer   Campus TV    
  Photography Club
Fong Ming Chu, Pearl Office Assistant        
Iu Suk Yee, Janice Assistant Executive Officer        
Kwok Suk Wah, Eva Office Assistant        
Lam Cho Chu, Jenny Clerk        
Lam Chung Oi Clerk        
Lam Ming Chung Laboratory Technician        
LAW KWOK TSAN Clerk        
Leung Yuen Fun Office Assistant        
Li Yat Hin, Lister I.T. Technician        
Li Yat Shing, Sam I.T. Technician        
Lo Pui Yi Clerk        
Lui Kim Wah Clerk   Stage Support Team    
Mok Chi Man DT Workshop Technician        
Tsui Man Keung Executive Officer        
Wong Yim Ming Laboratory Technician        

 

Back to Top

Contact Us

Telephone: 2692 2161
Fax: 2691 5406

Email: info@blmcss.edu.hk
Address: 11 YUEN WO ROAD, LEK YUEN ESTATE, SHATIN

Facebook